5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

5 съвета за отглеждане на лозя, които можете да използвате днес

Blog Article

Първо трябва да се има предвид, че с обработката на почвата целта е да подобрим физичните свойства на почвения слой, за да оптимизираме по този начин водния, въздушния и хранителен режим на едно насаждение.

Този срок позволява, ако не успеем в началото на периода или пък присаждането е неуспешно, да повторим операцията.

Плодовете на лозата са разположени на леторасли, покарали от пъпки, разположени върху миналогодишни пръчки. Това значи, че всяка година плодните звена се отдалечават все повече и повече от основата на растението. За да се избегнат тези нежелани последици, човекът посредством резитби и подпорни конструкции е създал следните няколко вида формировки на лозата: чашковидна, Гюйо, Мозер, Омбрела, асмовидна и др.

Това се отразява не само върху добивите, но и върху общото състояние на насажденията.

Виното се отделя от джибрите след края на бурната ферментация

При много слаб растеж на лозите за една година не трябва да се оставят никакви гроздове. Появилите се реся се премахват още през пролетта. За да се облекчи формирането, прилага се частична резитба. При това не трябва да се забравя, че възстановяването на лозите само с помощта на резитбата е невъзможно. Едновременно с това трябва да се прилагат всички необходими агротехнически мероприятия и на първо място добра обработка на почвата и торене.

Клиновете на калемите се оформят по познатия начин, като се стремим те да съвпаднат с разцепите на основата.

Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.

При двата метода на съхранение, джибрите, съдът и мястото около него се поръсват с дървесна пепел. Добре съхранените джибри от червено грозде лозя придобиват червен цвят, а белите сортове – зеленикав.

При различна дебелина на двете части На разцеп през април Калеми се събират от средната част на пръчките

Плащането може да бъде осъществено еднократно или разсрочено !

След прекипяването на гроздовата мъст настъпва вторият етап, наричан тиха ферментация. По време на действието му дрождите преработват захарите, а съдържанието на алкохол се увеличава. Плуващите частици образуват винена кал, след като се утаяват и по този начин течността се избистря.

А когато теренът е наклонен, да се предпочитат машини с плоскорезни работни органи.

Коловете също така дават възможност за по-лесно обработване на земята, но не бива да се подценява и ролята им в задаване посока на растежа. За подпиране на лозите се използват колове с различни размери по отношение на дължина и дебелина.

Report this page